Σε μία πολύ όμορφη και δημιουργική δράση συμμετείχε το Ειδικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης με τίτλο “Νιώθω Ελεύθερος – Νιώθω Δημιουργικός”. Η εν λόγω δράση, έγινε από το Ιστορικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Αθλητισμού και Πολιτισμού για τις δομές των ειδικών σχολείων . Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν αρκετές συναντήσεις μέσα στην σχολική χρονιά με εκπαιδευτικούς που συνεργάζονται με το Ιστορικό Μουσείο , με σκοπό να εμπλουτίσουν την φαντασία τους ,να ενισχύσουν την δημιουργικότητά τους αλλά και να μάθουν να εκφράζονται ελεύθερα μέσα από τις ποικίλες δράσεις που τους παρείχε το πρόγραμμα .
![](https://deltatv.gr/wp-content/uploads/2024/07/snap110046-300x169.jpg)